Baharat

Anadan görme Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar katar. Baharat, köklü evveli ile Türk aşındırmak irfanünün merkezinde yer almaktadır. Baharat veya esas malzeme olarak yemeklerde, yumuşaklarda, turşularda, reçellerde başta olgunlaşmak üzere dayanıklı çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, sıklıkla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine özgü özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çbedel bahar umumi olarak her yemekte uygunluklarına için kullanılmaktadır. Baharatları aşındırmak pişirirken kullanabilir veya yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Yaraşıklı yemeklerde tamam oranlarda kullanabildiğiniz hin, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi esenlar. Başkaca doğanın kaynağından mevrut baharatların iyileştirici etkisi evetğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en esenlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Bütün bu özelliklerin kanatı gün yemeklerinizi bir zaman tebdil etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, kâm, nitelik veya kullanma amacı kabilinden farklı alanlara için farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e doğru bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki esas daşenle elden ilişkili olma eğilimindedir. Omurga olarak bahar çeşitleri fiziksel özelliklerine için türap, kuru ve taneli olgunlaşmak üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilinen en yaygın baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü bahar aynı zamanda yumuşaklıkları ile bilinir ancak yemeklere bile eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok yaygın oldukları dâhilin dâhillerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoğu kez safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoğu kez aşındırmak pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar muhteşem ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar yiyecek ve dâhileceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı dâhilecekler hazırlayabilirsiniz. Yaygın türap baharatlar ortada üçüncü nitelik sınıflandırmasına ehil olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları ortada köri, zerdeçhile, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin kanatı gün yeryüzünde elan dayanıklı çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz kabilinden baharatlar, farklı yapıları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Başkaca bazı baharatlar esas sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının anayasa sebebi hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişatır ve özel muamelat mucip kalın ve keskin tatlar oldukları dâhilin çoğunlukla önemsiz miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem az çok şifalı hem bile özellikle yumuşaklarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında bileğerlendirilebilecek başka baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak fazla baharın makul oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. çoklukla ete kâm katmak kabilinden fakatçlarla kullanılmaktadır. Başkaca bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce evire çevire baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çbedel bahar Türk mutfağında çok zikıymet bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Küçük asya sınırları içinde en yaygın kullanılan tatlar ortada yer almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları haysiyetiyle yiyeceklerde yalnız ayırt edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört yamaç fazlalıkrırlar. Küçük asya mutfağında son not uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çbedel, çoğu kez bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Gün doğusu ve Güneydoğu Küçük asya mutfağında önemli bir yere ehil olan türap veya pul kabilinden biber bazlı baharatlar yalnız yalnız tüm yemeklerin esas malzemesidir. Üretimi dâhilin bezen biberi adı maruz özel bir biber türü mucip bu bahar türü, esenlıklı yapısıyla da bakış dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, örgensel bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi anayasa bahar ortada yer saha hem bile Güneydoğu Küçük asya ile özdeşleşatır ve biber özü dâhilermiş bir başka bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, başka biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle yalnız ayırt edilir. Başkaca acılığın pullardan farklı olarak ağızda elan geç yayılması da İsot’u bu kadar özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan ancak farklı bir yapıya ehil olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda çoğu kez aş ve zeytinyağı ile tüketilen esenlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk iletmek dâhilin Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Küçük asya mutfağının şansı Seven Spices
Yedi baharın ihtimal bile en bilinen üyesi olan karabiber, hem adet hem bile türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin ten ürünlerinde elden pişmiş gıdaların üzerine konularak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, sıcak iklimlerde yetişatır karabiberlerden yapılır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları haysiyetiyle karabiber üretimi dâhilin mükemmeldir. Başkaca yiyecekğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin anayasa yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı semtü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle akla yatkın miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar ortada bir değişik şans olan kekik, geniş bir kullanma sahaı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içinde ferah oranda yetişmesi, kekiğin birşu denli varyasyonda kullanılmasının esas sebebidir. Sıhhat sav konusu evetğunda, birşu denli yardımsı olan kişi varlık sistemi dâhilin iyidir. Kekik otu kabilinden bazı çkamer türleri hasetn nihayetinde yorgunluğu bastırmak dâhilin yavuz gelebilir. Bir başka bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en sevilen baharatlarından biri evetğu dâhilin Küçük asya’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu bahar yalnız yalnız her yemekte kullanılabilir. Baharatın dâhilindeki esanslara rabıtlı olarak farklı sonuçlara yavuz gelebilmektedir. Bu açıdan dâhilerik ve hammaddelere için uzmanlardan payanda alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe anayasa direği olan bahar çeşitleri ve aş damı kullanımları, tamam orantıda ve tamam oranda kullanıldığında her evetşfecir kullanıcıevet yavuz gelebilir.

Olağandışı ve karışık baharatlar
Sayımsız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın kanatı gün karışım yapısına ehil olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini hileıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoğu kez birkaç baharın ve bu baharatlara zevcelik eden aromatik otların karışımıdır. Epey pop olan bu karışımlar hem uygulama hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği haysiyetiyle adından sıkça sav ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok elan fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her hin kanatınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi hovardaca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin esas maddesi kişniştir. Fakat birşu denli farklı bahar dâhilerir. Türk köftesine adını veren en anayasa maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap kabilinden yiyeceklerde yaygın olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda kâm bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem bile yiyecekleri elan hızlı sindirir ve esenlıklı bir aşındırmak yersiniz. Bir başka karışık bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Devamşi tadı sayesinde özellikle salatalar dâhilin uygundur. Fakat sumak baharı çoğu kez salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne abşların katıksız özlerinde antioksidan dâhilerdiğini heves ediyorsanız ürün bazennda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın